בלוג התיירות הגדול והמקיף בישראל לנוסע העצמאי לאיטליה
מבית סולו איטליה

יעוץ, תכנון והזמנה

שמות המחוזות באיטליה

מכירים את שמות כל מחוזות איטליה? הידעתם שאחד מיהודי העולם אחראי על שם אחד מהם?

חשבתם על הקשר של אחד המחוזות לעיתון הכלכלי דה מרקר? איך כנסייה הופכת לשם של מחוז? ושבט ארוכי הזקן? מה איתם?

בדיקת מקור שמות 20 מחוזות איטליה מגלה הרבה אנקדוטות מיוחדות ומעניינות. אלורה ALLORA? מוכנים למנת אטימולוגיה?

נכון להיום, ארץ המגף מחולקת ל- 20 מחוזות. רובם שמות מוכרים, חלקם פחות. אף פעם לא סיקרן אתכם לדעת מהו מקור שמם? מאיפה צצו? למה הם קשורים?

קבלו את האטימולוגיה של מחוזות איטליה (מצפון לדרום).

ואל ד' אוסטה AOSTA`D VALLE 

בתקופה הרומית, נקראה העיר אאוסטה AOSTA של היום, Praetoria Augusta. החלק הראשון של השם הוא המקור לשמה היום.

פיימונטה PIEMONTE

כאן זה פשוט. לרגלי ההרים MONTE DI PIEDI .המחוז שלמרגלות הרי האלפים.

לומברדיה LOMBARDIA 

על שם העם הגרמני ששלט לאחר שלטון הרומאים במאה ה 6 לספירה. LANGOBARDEN בגרמנית, LUNGO BARBA באיטלקית = 'לונגו בארדים' – ארוכי הזקן.

טרנטינו אלטו אדיג'ה ADIGE ALTO TRENTINO 

השם כולל שני מחוזות שח וברו יחד. הראשון, TRENTINO ,חיבור בין אזור טרידנטיום TRIDENTUM = שלושת ההרים או שלוש השיניים 'טרה', שלוש דנטי שיניים, שהביא לבירת המחוז TRENTO את שמה ומכאן שם המחוז. המחוז השני, Alto Adige ,כיוון שהמחוז יושב על גדות חלקו הצפוני והעליון -ALTO ,של נהר ה Adige

פריולי ונציה ג'וליה GIULIA VENEZIA FRIULI

השם פריולי נובע מהפורום של יוליוס קיסר IULII FORUM. את המקור לשמות GIULIA VENEZIA חייב המחוז לבלשן יהודי בשם ASCOLI ISAIA GRAZIADIO – אלחנן ישעיה אסקולי. באמצע המאה ה 19 היה בצפון איטליה אזור שכונה VENEZIE TRE שבהמשך חולק בין 3 מחוזות שונים: טרנטינו, ונטו ופריולי.
האחרון, היה צריך להוסיף לעצמו עוד שם, שיבדיל אותו מהשטחים שעברו למחוזות אחרים. הבלשן היהודי הציע את GIULIA VENEZIA.  ונציה על שם האזור המשולש שזה עתה נחלק, וGIULIA על שם הדולומיטים היוליאניים GIULIANI שבשטחו. מכאן השם המלא FRIULI VENEZIA GIULIA.

ונטו VENETO

על שם אחד העמים הטרום לאטינים במגף שישב באזור:  VENETI שפירושו בעגת ה GAULISH סוחרים.

ליגוריה LIGURIA 

על שם אחד העמים העתיקים ביותר בחצי האי האפניני ששלט באזור עוד לפני הרומים = העם הליגורי =POPOLO LIGURE

אמיליה רומאניה ROMAGNA EMILIA 

שני תתי מחוזות שהתאחדו. הראשון EMILIA על שם אחת מן הדרכים שהובילו לרומא EMILIA VIA החוצה אותו והיא על שמו של הקונסול הרומי EMILIO  LEPIDO
השני ROMAGNA ,מגיע מן התקופה בה שלטה בעיר RAVENNA האימפריה הרומית המזרחית. מכאן השם ROMANIA שעם הזמן הפך להיות ROMAGNA (שום קשר למדינה בעלת שם דומה).

טוסקנה TOSCANA 

על שם העם האטרוסקי שנקרא כך ע"י הלאטינים, אויביהם ה-'טוסקי' TUSCHI אשר טוסקנה הייתה אזור מושבם המרכזי.

אומבריה UMBRIA 

היוונים שיישבו את דרום איטליה יצרו את ה GRAECIA MAGNA (המושבות היווניות באיטליה), פגשו את מקומיים שישבו במרכז איטליה, באזור שהיום נקרא אומבריה. היוונים נדהמו לראות איך השבט שישב שם שרד את הגשמים כאשר כדור הארץ הוצף במבול. "OMBROS "ביוונית ו "IMBRIS "בלטינית פירושם "גשם גשם גשם". סברה אחרת אומרת שמקור המילה הוא OMBRA = צל, כי המחוז היחיד במרכז איטליה שאינו גובל עם ים והיה מיוער בעבר, ומכאן מוצל.

מארקה MARCHE 

מכירים את השם הלועזי למילה מדגש? MARKER – כך גם הלוגו של העיתון הכלכלי המוכר THE MARKER. בתקופת האימפריה הרומית הקדושה (שהיתה כידוע ממוצא גרמני) קראו אנשי האימפריה לאזור שגבל עימם ANCONA DI MARCA = המחוז שגובל בנו, שבירתו העיר ANCONA .מאז השם לא שונה.

לאציו LAZIO 

על שם אזור שהיה בשליטת הלאטינים- לאטיום. הם, אבות הרומאים, ישבו באזור רחב – לארגו LARGO או בלאטינית LATUS = אנשי המישורים.

אברוצו ABRUZZO 

מגיע מלטינית APRITIO DE OPORTUNUS שפירושו השטח של העיר TERAMO או לחלופין על שם אנשי PETRUZI שחיו בעיר טראמו PRAETUTIUM שעם הזמן הפך להיות APRUTIUM וכיום ABRUZZO .

קמפניה CAMPAGNA

לשם המחוז שני מקורות: הראשון המילה הלטינית CAMPUS = כפריים.  השני, בעת העתיקה עיר הבירה של האזור היתה קפואה CAPUA. האזור מסביב נקרא קאמפנום ומכאן בהמשך הפך לקמפניה.

מוליזה MOLISE 

השם נגזר משמה של משפחה נורמנית אשר שלטה באזור: MOULINS. הם קיבלו את השם כנראה מעבודת המשפחה עם MULINO טחנת מים. עם הזמן הפך ל- MOLISE.

פוליה PUGLIA 

פירוש אחד ונפוץ על שם העם ה- APULI' = אפולי' שישב באזור. פירוש אחר מגיע מהמילה APULVIA שהוא 'אזור ללא גשם', הכוונה היא שהאדמה באזור צחיחה, צמאה למים.

בזיליקטה BASILICATA

בתחילה נקרא האזור לוקאניה  LUCANIA (עד היום חלק מתושבי האזור מכנים עצמם לוקאנים LUCANI) לאחר שליטת ממלכת הביזנטים שונה השם ל'האזור הרשמי של המלך'. מלך ביוונית – באזיליאוס או באזיליקוס BASILEUS (מכאן גם המונח BASILICA = בזיליקה/כנסיה).

קלבריה CALABRIA

סברה ראשונה מדברת על מקורם של תושבי קלבריה מחצי האי הבלקני Galábrioi) Γαλάβριοι) או מהמילה GALABRA ,שמשמעותו "סלע". תושבי קוסובו, כמו גם הקלברזים, היו מיומנים בכרייה של מחצבים מקומיים בהרים.

סברה אחרת מספרת לנו כי בתקופת המושבות היווניות בדרום איטליה (GRECA MAGNA) תארו המקומיים את אזור קלבריה כ BRION KALON שמשמעו ביוונית "הטוב שנובע מהאדמה" המעיד עד השפע והפוריות של אדמת האזור.

סיציליה SICILIA

מקור השם מהעם העתיק שישב בו – סיקולי SICULI .שמם של הסיקולים נובע מהמילה SIK = שפירושו התרחבות וצמיחה. בשפה היוונית שם זה משמש לזיהוי פירות מסוימים המתפתחים במהירות כגון תאנה SIKE או דלעת SIKUS .לכן משמעות סיציליה היא "ארץ הפריון או 'הפוריות' ". טרם הפך להיות אי 'כבוש' לתמיד ע"י פולשים זרים. מ'סיקולי' – הפך האזור לסיצ'יליה SICILIA – ובעברית סיציליה. בתקופה הביזנטית (מאות ) האמינו כי השם סיציליה נובע מאיחוד המונחים היוניים `SIKE ו ELAIA המציין שני גידולים אופייניים באי, תאנה וזית.

סרדיניה SARDEGNA

מקור השם מתחלק ליווני ורומי. בתקופה שהיונים הגיעו לסרדיניה, מספרים על בנו של הרקולס "סרדוס", שהגיע לאי מלוב כדי לאכלס אותו במתיישבים ששינו את שמם לסרדים SARDI והאזור SARDEGNA המקור הרומי לשם הינו מ המונח הלטיני "האי של הסרדינים" – ORUM SARDUS ישנה גם סברה שלישית: על שם אחד מהשמות שנתנו להם היוונים סאנדלוס Sandalion, Ichnussa – הדמיון של האי מרובה החופים לטביעת כף רגל ולכן "סנדל" , או האי עם ורידי הכסף, רמז לשלל המתכות במכרותיה.

בואו נשאר חברים

רוצים לקבל מסלולים, המלצות והטבות בלעדיות ישירות למייל או לווצאפ?